Ból pleców dotyka wiele osób, w każdym wieku. Coraz częściej narzekają na niego osoby młode, które w większości prowadzą siedzący tryb życia. Aby zrozumieć przyczyny bólu kręgosłupa, ważne jest, aby w jakimś stopniu poznać anatomię. Do ważnych struktur dolnej części pleców, które mogą być związane z objawami w tym regionie, należą: odcinek lędźwiowy kręgosłupa, krążki międzykręgowe, więzadła wokół kręgosłupa, rdzeń kręgowy i nerwy, mięśnie dolnej części pleców , narządy wewnętrzne miednicy i brzucha oraz skórę w okolicy lędźwiowej. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest zaprojektowany w taki sposób, że kręgi „ułożone” razem mogą stanowić ruchomą konstrukcję nośną, jednocześnie chroniąc rdzeń kręgowy przed urazami.

Jaka jest funkcja dolnej części pleców?

Dolna część pleców lub obszar lędźwiowy pełni wiele ważnych funkcji dla ludzkiego ciała. Funkcje te obejmują wsparcie strukturalne, ruch i ochronę niektórych tkanek ciała.

Kiedy stoimy, dolna część pleców wspiera ciężar górnej części ciała. Kiedy zginamy się, rozciągamy lub obracamy w talii, dolna część pleców jest zaangażowana w ruch. Dlatego też urazy struktur ważnych dla dźwigania ciężarów, takich jak kość kręgosłupa, mięśnie, ścięgna i więzadła, często można wykryć, gdy ciało stoi w pozycji wyprostowanej lub wykonuje różne ruchy.

Ochrona tkanek miękkich układu nerwowego i rdzenia kręgowego oraz pobliskich narządów miednicy i brzucha jest kluczową funkcją kręgosłupa lędźwiowego i przyległych mięśni dolnej części pleców.

Lower Back Pain - Austin Whole Body Health

Sprawdź również: Co to jest trening tabata? 

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu krzyża?

Częste przyczyny bólu krzyża (lędźwiowego bólu pleców) obejmują: napięcie lędźwiowe, podrażnienie nerwów, radikulopatię lędźwiową , naruszenie kości oraz stany kości i stawów. Każdy z nich został omówiony poniżej.

  • Naciągnięcie mięśni lub więzadeł w dolnej części pleców – Nadwyrężenie lędźwi to uraz naciągnięcia więzadeł, ścięgien i / lub mięśni dolnej części pleców. Nadwyrężenie lędźwi jest uważane za jedną z najczęstszych przyczyn bólu krzyża. Uraz może nastąpić z powodu nadmiernego przeciążenia, niewłaściwego wykonywania ruchu lub urazu. Uraz tkanek miękkich jest powszechnie klasyfikowany jako „ostry”, jeśli występował przez kilka dni lub tygodni. Jeśli szczep utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące, określa się go jako „przewlekły”. Nadwyrężenie lędźwi występuje najczęściej u osób po czterdziestce, ale może się zdarzyć w każdym wieku,
  • Podrażnienie nerwów i radikulopatia lędźwiowa – Nerwy kręgosłupa lędźwiowego mogą być podrażnione przez nacisk mechaniczny (uderzenie) kości lub innych tkanek lub z powodu choroby w dowolnym miejscu – od korzeni przy rdzeniu kręgowym do powierzchni skóry. Radikulopatia lędźwiowa to podrażnienie nerwów spowodowane uszkodzeniem dysków między kręgami. Uszkodzenie dysku następuje z powodu zwyrodnienia („zużycia”) zewnętrznego pierścienia dysku, urazu lub obu tych przyczyn. W rezultacie środkowa, bardziej miękka część dysku może pęknąć (przepuklina) przez zewnętrzny pierścień dysku i oprzeć się o rdzeń kręgowy lub jego nerwy, gdy opuszczają kostny kręgosłup. To pęknięcie powoduje powszechnie rozpoznawany ból „ rwy kulszowej ” występujący w przepuklinach dysku, która strzela z dolnej części pleców i pośladka w dół nogi,
  • Naruszenie kości – Każdy stan, który powoduje ruch lub wzrost kręgów kręgosłupa lędźwiowego, może ograniczyć przestrzeń (wkroczenie) dla sąsiedniego rdzenia kręgowego i nerwów. Przyczyny kościstego wkraczania nerwów rdzeniowych obejmują zwężenie otworu rdzenia (zwężenie otworu, przez który nerw rdzeniowy przechodzi z kręgosłupa z kanału kręgowego do ciała, często w wyniku zapalenia stawów), kręgozmyk (poślizg jednego kręgu w stosunku do innego) i zwężenie kręgosłupa (ucisk korzeni nerwowych lub rdzenia kręgowego przez ostrogi kostne lub inne tkanki miękkie kanału kręgowego). Ucisk nerwu rdzeniowego w tych warunkach może prowadzić do bólu rwy kulszowej promieniującego w dół kończyn dolnych,
  • Choroby kości i stawów – Choroby kości i stawów, które prowadzą do bólu krzyża, obejmują te istniejące od urodzenia (wrodzone), wynikające ze zużycia (zwyrodnieniowe) lub urazów oraz te, które są spowodowane zapaleniem stawów (zapalenie stawów). Wrodzone przyczyny (istniejące od urodzenia) bólu krzyża obejmują skoliozę i rozszczep kręgosłupa. Wśród nabytych wyróżnić można: złamania, zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowe.

Jakie są możliwości leczenia bólu pleców?

Jak więc leczy się ból krzyża? Jak opisano powyżej, leczenie w dużej mierze zależy od dokładnej przyczyny bólu pleców. Ponadto każdy pacjent musi być indywidualnie oceniany i leczony w kontekście podstawowego stanu zdrowia i poziomu aktywności. Do domowych sposobów leczenia bólu pleców zaliczyć można: stosowanie zimnych i ciepłych okładów, miejscowe balsamy przeciwbólowe i przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, takich jak Paracetamol i Ibuprofen.

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują pasy, które pomagają odciążyć mięśnie i stawy, co wpływa na znaczne zmniejszenie bólu. Według wielu opinii pasy te są znacznie skuteczniejsze od specyfików, które są nakładane miejscowo. Ofertę takich pasów można sprawdzić klikając w czerwony przycisk poniżej.

Sprawdź ofertę

Poza wymienionymi metodami pamiętaj aby nie przeciążać pleców i nie dźwigać ciężarów. Na pewno pomocna okaże się drobna aktywność fizyczna w postaci spacerów. Jeżeli żadna z wymienionych metod Ci nie pomogła, to skontaktuj się z lekarzem.

Sprawdź również: Artretyzm a bóle stawów – jaka jest różnica?

 

ból kręgosłupa, ból kręgosłupa lędźwiowego, ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu, ból kręgosłupa piersiowego, ból kręgosłupa szyjnego, ból krzyża, ból lędźwi, ból między łopatkami, ból pleców, ból pleców na dole, ból pleców w ciąży, ból pleców w odcinku lędźwiowym, ból w dole pleców, ból w lędźwiach, bóle kręgosłupa, bóle kręgosłupa lędźwiowego, maść na ból pleców, odcinek lędźwiowy, radikulopatia, rwa kulszowa ile trwa, zwyrodnienie kręgosłupa