Moringa to indyjskie zioło pochodzące z drzewa Moringa oleifera. Była stosowany w medycynie ajurwedyjskiej – starożytnym indyjskim systemie medycznym – w leczeniu chorób skóry, cukrzycy i infekcji od tysięcy lat. Ponadto uważa się, że zapewnia korzyści związane z utratą wagi.

W tym artykule wyjaśnimy, czy moringa może pomóc w utracie wagi. Wspomnimy również o innych potencjalnych korzyściach oraz o bezpieczeństwie.

Witaminy i minerały

Pochodzące z Indii, Azji i Afryki liście drzewa moringa są bardzo pożywne.

Są bogate w witaminy, minerały i inne korzystne związki roślinne.

Na 100 gramów liście moringi zawierają około:

 • Białko: 27 gramów,
 • Tłuszcz: 6 gramów,
 • Błonnik: 34 gramy,
 • Cukier: 3 gramy,
 • Sód: 1361 mg,
 • Wapń: 173% dziennej wartości (DV),
 • Żelazo: 133% DV,
 • Cynk: 27% DV,
 • Magnez: 126% DV,
 • Witamina A: 176% DV.

Jednak są również bogate w fityniany – składniki przeciwodżywcze, które wiążą się z minerałami, takimi jak żelazo, cynk i wapń, dzięki czemu są mniej przyswajalne przez organizm. Z drugiej strony polifenole zawarte w liściach moringi mają właściwości zwalczające raka i mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób, takich jak choroby serca i cukrzyca.

Inne bogate źródła polifenoli to owoce, warzywa, herbata i kawa – co jest jednym z powodów, dla których diety bogate w te produkty są kojarzone z lepszym zdrowiem.

Sprawdź również: Grzybica paznokci – jak sobie z nią radzić?

Przypuszczalne korzyści z utraty wagi

Wiele źródeł wskazuje, że proszek Moringa wspomaga utratę wagi. Badania na zwierzętach i probówkach pokazują, że moringa może zmniejszać tworzenie się tłuszczu i zwiększać jego rozkład. Nadal nie wiadomo, czy te efekty przekładają się na ludzi. Jak dotąd żadne badania na ludziach nie badały wpływu samej moringi na utratę wagi, a jedynie badania dotyczyły efektów suplementów zawierających moringę w połączeniu z innymi składnikami. W jednym 8-tygodniowym badaniu z udziałem 41 otyłych osób na identycznej diecie i schemacie ćwiczeń osoby przyjmujące 900 mg suplementu zawierającego moringę, kurkumę i curry straciły 4,8 kg – w porównaniu do zaledwie 1,8 kg w grupa placebo.

Mimo to nie jest jasne, czy te korzyści przypisuje się moringi, jednemu z dwóch pozostałych ziół, czy też kombinacji. Potrzebne są bardziej kompleksowe badania w tej dziedzinie.

Miraculous Moringa (Drumstick Tree) - The Indian Med

Inne potencjalne korzyści zdrowotne

Chociaż nie wykazano, że sam proszek moringa sprzyja utracie wagi, badania na zwierzętach i probówkach sugerują, że może on oferować inne korzyści zdrowotne.

Badania wskazują, że moringa może pomóc w:

 • regulacji poziomu cukru we krwi,
 • obniżeniu ciśnienie krwi,
 • obniżeniu poziomu cholesterolu,
 • zmniejszeniu stanów zapalnych,
 • ochronie przed chorobami serca.

Co więcej, badania na ludziach wykazały, że suplementy moringa mogą przynosić korzyści w przypadku niektórych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i astma. Korzyści te są związane z różnymi silnymi związkami znajdującymi się w proszku moringa, a mianowicie polifenolami i innymi przeciwutleniaczami.

Jeżeli chcesz zapoznać się z dokładną ofertą producenta lub przetestować działanie moringi na sobie, kliknij w czerwony przycisk poniżej.

Sprawdź ofertę

Bezpieczeństwo i skutki uboczne

Proszek Moringa jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm i występuje niskie ryzykio skutków ubocznych.

Badania nie wykazują żadnych działań niepożądanych u ludzi, którzy spożywali 50 gramów proszku moringi w pojedynczej dawce lub 8 gramów dziennie przez 28 dni.

Podsumowanie

Moringa oleifera to drzewo, które rośnie w kilku krajach.

Liście drzewa zawierają zdrowe związki, w tym witaminy, minerały i polifenole.

Chociaż proszek moringa jest często sprzedawany w celu utraty wagi, potrzebne są dalsze badania, zanim można to potwierdzić i inne korzyści.

W każdym razie proszek moringa jest pożywny i prawdopodobnie bezpieczny dla większości ludzi, jeśli jest spożywany w zalecanych dawkach.

Sprawdź również: Ból pleców – jak sobie poradzić?

drzewo moringa, liście moringa, liście moringa odchudzanie opinie, moring slim, moringa, moringa cena, moringa herbata, moringa odchudzanie, moringa oleifera, moringa opinie, moringa proszek, moringa slim, moringa tabletki, mysimba opinie, olej moringa