Moringa to indyjskie zioło pochodzące z drzewa Moringa oleifera. Była stosowany w medycynie ajurwedyjskiej – starożytnym indyjskim systemie medycznym – w leczeniu chorób skóry, cukrzycy i infekcji od tysięcy lat. Ponadto uważa się, że zapewnia korzyści związane z utratą wagi.
W tym artykule wyjaśnimy, czy moringa może pomóc w utracie wagi. Wspomnimy również o innych potencjalnych korzyściach oraz o bezpieczeństwie.
Witaminy i minerały
Pochodzące z Indii, Azji i Afryki liście drzewa moringa są bardzo pożywne.
Są bogate w witaminy, minerały i inne korzystne związki roślinne.
Na 100 gramów liście moringi zawierają około:
- Białko: 27 gramów,
- Tłuszcz: 6 gramów,
- Błonnik: 34 gramy,
- Cukier: 3 gramy,
- Sód: 1361 mg,
- Wapń: 173% dziennej wartości (DV),
- Żelazo: 133% DV,
- Cynk: 27% DV,
- Magnez: 126% DV,
- Witamina A: 176% DV.
Jednak są również bogate w fityniany – składniki przeciwodżywcze, które wiążą się z minerałami, takimi jak żelazo, cynk i wapń, dzięki czemu są mniej przyswajalne przez organizm. Z drugiej strony polifenole zawarte w liściach moringi mają właściwości zwalczające raka i mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób, takich jak choroby serca i cukrzyca.
Inne bogate źródła polifenoli to owoce, warzywa, herbata i kawa – co jest jednym z powodów, dla których diety bogate w te produkty są kojarzone z lepszym zdrowiem.
Sprawdź również: Grzybica paznokci – jak sobie z nią radzić?
Przypuszczalne korzyści z utraty wagi
Wiele źródeł wskazuje, że proszek Moringa wspomaga utratę wagi. Badania na zwierzętach i probówkach pokazują, że moringa może zmniejszać tworzenie się tłuszczu i zwiększać jego rozkład. Nadal nie wiadomo, czy te efekty przekładają się na ludzi. Jak dotąd żadne badania na ludziach nie badały wpływu samej moringi na utratę wagi, a jedynie badania dotyczyły efektów suplementów zawierających moringę w połączeniu z innymi składnikami. W jednym 8-tygodniowym badaniu z udziałem 41 otyłych osób na identycznej diecie i schemacie ćwiczeń osoby przyjmujące 900 mg suplementu zawierającego moringę, kurkumę i curry straciły 4,8 kg – w porównaniu do zaledwie 1,8 kg w grupa placebo.
Mimo to nie jest jasne, czy te korzyści przypisuje się moringi, jednemu z dwóch pozostałych ziół, czy też kombinacji. Potrzebne są bardziej kompleksowe badania w tej dziedzinie.
Inne potencjalne korzyści zdrowotne
Chociaż nie wykazano, że sam proszek moringa sprzyja utracie wagi, badania na zwierzętach i probówkach sugerują, że może on oferować inne korzyści zdrowotne.
Badania wskazują, że moringa może pomóc w:
- regulacji poziomu cukru we krwi,
- obniżeniu ciśnienie krwi,
- obniżeniu poziomu cholesterolu,
- zmniejszeniu stanów zapalnych,
- ochronie przed chorobami serca.
Co więcej, badania na ludziach wykazały, że suplementy moringa mogą przynosić korzyści w przypadku niektórych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i astma. Korzyści te są związane z różnymi silnymi związkami znajdującymi się w proszku moringa, a mianowicie polifenolami i innymi przeciwutleniaczami.
Jeżeli chcesz zapoznać się z dokładną ofertą producenta lub przetestować działanie moringi na sobie, kliknij w czerwony przycisk poniżej.
Bezpieczeństwo i skutki uboczne
Proszek Moringa jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm i występuje niskie ryzykio skutków ubocznych.
Badania nie wykazują żadnych działań niepożądanych u ludzi, którzy spożywali 50 gramów proszku moringi w pojedynczej dawce lub 8 gramów dziennie przez 28 dni.
Podsumowanie
Moringa oleifera to drzewo, które rośnie w kilku krajach.
Liście drzewa zawierają zdrowe związki, w tym witaminy, minerały i polifenole.
Chociaż proszek moringa jest często sprzedawany w celu utraty wagi, potrzebne są dalsze badania, zanim można to potwierdzić i inne korzyści.
W każdym razie proszek moringa jest pożywny i prawdopodobnie bezpieczny dla większości ludzi, jeśli jest spożywany w zalecanych dawkach.
Sprawdź również: Ból pleców – jak sobie poradzić?
Funkcja trackback/Funkcja pingback