Polacy są jednym z najbardziej łysiejących narodów świata. Szacuje się, że ok. 75% dorosłych Polaków ma problmy z włosami. Według badania przeprowadzonego na zlecenie WS Academy Wierzbicki&Schmidt na wypadanie włosów cierpi 27% badanych. Innymi popularnymi przypadłościami są:

 • łupież (28%),
 • przetłuszczanie się skóry głowy (20%),
 • przesuszone końcówki (17%).

Chociaż łysienie występuje częściej u starszych osób, nadmierne wypadanie włosów może również wystąpić u dzieci.

Dziennie człowiek traci ok. 50-100 włosów. Jest to całkowicie normalny proces, który ma na celu pozbycie się najsłabszych włosków, w których miejsce wyrosną nowe-silniejsze. Problem pojawia się wtedy, kiedy liczba utraconych włosów jest większa, a na ich miejsce nie odrastają nowe. Nie da się policzyć ilości włosów, które wypadną w danym dniu. Jeśli po umyciu włosów zauważysz dużą ilość włosów w odpływie lub kępki włosów na szczotce, możesz tracić więcej włosów niż zwykle. Może to oznaczać problem z łysieniem.

Łysienie

Co powoduje wypadanie włosów?

Najczęstszą przyczyną łysienia, które dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn są geny. Jeżeli w Twojej rodzinie były osoby, które mierzyły się z tym problemem, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że Ciebie też to dotknie. Inną przyczyną problemów z włosami mogą być problemy z hormonami. Problem ten może pojawić się już podczas okresu dojrzewania. Innymi przyczynami problemów z hormonami mogą być:

 • ciąża,
 • poród,
 • zaprzestanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych,
 • menopauza.

U wielu osób wypadanie włosów jest następstwem schorzeń, których doświadczyli. Wśród nich wymienić można:

 • problemy z tarczycą,
 • łysienie plackowate (choroba, podczas której uszkodzeniu ulegają mieszki włosowe),
 • infekcje skóry głowy (np. grzybica).

Wśród przyczyn nie można pominąć stresu, który jest przyczyną siwienia i łysienia. Niektóre osoby borykają się z tym problemem w momencie, kiedy zaczynają przyjmować leki. U innych główną przyczyną jest dieta, która obejmuje niską zawartość białka, żelaza oraz owoców i warzyw.

Jakie są możliwości leczenia wypadania włosów?

1. Leki

Stosowanie leków wymaga konsultancji z lekarzem. Określi on jakie są przyczyny wypadania włosów oraz wypisze leki, które będą niezbędne prze leczeniu. W lekach przypisanych na receptę najczęściej znajduje się Minoksydyl, który stymuluje mieszki włosowe. Skutkiem ubocznym stosowania tego związku chemicznego jest porost włosów w sąsiednich obszarach, takich jak czoło lub twarz.

W przypadku leczenia łysienia u mężczyzn, przypisany może zostać lek z substancją taką jak Finasteryd. Powoduje on zmniejszenie wydzielania testosteronu, co może spowodować spowolnienie wypadania włosów. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych jest zmniejszony popęd seksualny.

Sprawdź również: Czy moringa jest dobra na odchudzanie?

2. Środki na porost włosów i choroby skóry głowy

Szampony, które są dedykowane dla osób z problemami włosów zyskują coraz większą popularność. Zarówno dla osób, które borykają się z wypadaniem włosów jak i dla osób, które mają problem z łupieżem lub przetłuszczającymi sie włosami, jest to jedna z najwygodniejszych i najmniej inwazyjnych metod.

Śledząc trendy w branży kosmetyków, łatwo zauważyć, że najbardziej skuteczne są produkty z naturalnych składników. Nie wywołują one podrażnienia oraz działają znacznie lepiej i szybciej od syntetycznych odpowiedników. W ostatnich tygodniach jednym z najbardziej promowanych prduktów tego typu jest Hairstim, który został przebadany klinicznie, a jego receptura została objęta patentem. Według informacji producenta, u wszystkich przebadanych osób, które stosowały Hairstim wystąpiło: wzmocnienie cebulek włosów, zmniejszenie się gruczołów łojowych, pozbycie się łupieżu, pobudzenie mieszków włosowych i zagęszczenie włosów. Dodatkową przewagą nad tabletkami jest fakt, że możemy sami wybrać obszar, na którym chcemy wzmocnić nasze włosy, dzięki czemu nie zobaczymy owłosienia w nieporządanych miejscach.

Klikając w przycisk poniżej możesz zamówić Hairstim w najlepszej cenie na rynku oszczędzając nawet 120 złotych!!! Sprawdż ofertę klikając w czerwony przycisk.

Sprawdź ofertę

 

3. Zabiegi medyczne

Czasem leki, zmiana diety, suplementy oraz środki na porost włosów nie wystarczają, aby zatrzymać wypadanie włosów. Najpopularniejszym zabiegiem tego typu jest chirurgiczny przeszczep włosów. Zabieg polega na przeniesieniu małych czopów skóry, z których każdy ma kilka włosów, na łysinę. Według wielu opini, nie jest on bolesny, aczkolwiek w pierwszych dniach może być widoczne zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Zabieg nie daje 100% gwarancji, często konieczne jest powtórzenie zabiegu, aby efekt był zauważalny. Ceny takiego zabiegu są bardzo różne w zależności od kliniki i stopnia zaawansoania łysienia. Najtańsze opcje zaczynają się od 1 500 złotych, natomiast cena może dojść nawet do 10 000 złotych.

Jak zatrzymać wypadanie włosów?

Są rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec dalszemu wypadaniu włosów. Nie zakładaj ciasnych fryzur, takich jak warkocze, kucyki lub koki, które zbyt mocno obciążają włosy. Z biegiem czasu te fryzury trwale uszkadzają mieszki włosowe. Staraj się nie ciągnąć, nie skręcać ani nie pocierać włosów. Upewnij się, że stosujesz zbilansowaną dietę, która zawiera odpowiednią ilość żelaza i białka.

Niektóre zabiegi pielęgnacyjne mogą pogorszyć lub spowodować wypadanie włosów. Używaj delikatnych szamponów dla dzieci. Jeśli nie masz wyjątkowo przetłuszczających się włosów, rozważ mycie włosów tylko co drugi dzień. Zawsze osusz włosy i unikaj ich tarcia. Produkty i narzędzia do stylizacji są również częstymi przyczynami wypadania włosów. Przykłady produktów lub narzędzi, które mogą wpływać na wypadanie włosów, obejmują:

 • suszarki do włosów,
 • podgrzewane grzebienie,
 • prostownice do włosów,
 • produkty do barwienia.

Jeśli zdecydujesz się na stylizację włosów za pomocą rozgrzanych narzędzi, rób to tylko wtedy, gdy włosy są suche. Używaj także najniższych możliwych ustawień.

Podsumowanie

Przy odpowiednich działaniach możesz zatrzymać lub nawet odwrócić wypadanie włosów. W zależności od stopnia zaawansowania, możesz zacząć stosować kroki, które zostały opisane w tym artykule.

Sprawdź również: Artretyzm a bóle stawów – jaka jest różnica?

choroby skóry głowy, co na wypadanie włosów, jak wzmocnić włosy, lek na wypadanie włosów, szampon na łupież, szampon na wypadanie włosów, wypadające włosy, wypadanie włosów, wypadanie włosów po ciąży, wypadanie włosów przyczyny